вторник, 27 августа 2013 г.

День С-Петербурга в Туркуklo 12–15. Lähetämme tässä kirjeessä lisätietoa tapahtumasta:
Turun Kaupungintalon Avoimien Ovien päivää vietetään siis osoitteessa Aurakatu 2, 20100 Turku. Tänä vuonna Turussa on juhlistettu ystävyyskaupunkien Turku ja Pietari 60-vuotisjuhlaa ja teema jatkuu myös 15. syyskuuta Kaupungintalolla. Päivän aikana kävijät pääsevät tutustumaan itse rakennukseen, kahteen Pietari-aiheiseen näyttelyyn ja Teidän toimintaanne. Päivän aikana kuullaan myös venäläistä musiikkia eri esiintyjien tarjoamana.
Päivän ohjelma on seuraavanlainen:
Klo 12.00                           Ovet aukeavat
Klo 12.15                                     Kaupunginvaltuuston istuntosalissa luento Turun ja Pietarin ystävyyskaupunkisuhteesta 60 vuoden ajalta: Armas Lahoniitty
Klo 12.30                                     Venäläistä iskelmämusiikkia: Anna ja Alexandra Nekrasova
Klo 13.30                                     Venäläisiä romansseja: Mezzosopraano Sini Tuomisalo
Klo 14.30                                     Venäläistä rockia ja Vladimir Vysotskin musiikkia: Ritm-G
Teille, tapahtumaan osallistuville toimijoille, on varattu jokaiselle oma esittelypöytä ja tuoleja Kaupungintalon aulasta. Pöytäliinat ja muut somisteet jokaisen esittelijän kannattaa tuoda paikalle itse. Toivomme myös, että esittelijät tulisivat paikalle valmistelemaan omaa esittelypöytää jo perjantaina 13.9. klo 14–16. Valmisteluja voi jatkaa ja ne aloitetaan itse tapahtumapäivänä sunnuntaina klo 10.00. Näin tapahtuman valmistelu käy jouhevimmin.
Otattehan tekniikan osalta yhteyttä mahdollisimman pian Soile Tirriin puh. 041-544 6131 tai soile.tirri@venajaseura.com, sillä sitä on tarjolla Kaupungintalolla rajoitetusti. Muistattehan myös, että mitään esitteitä/julisteita ei voi kiinnittää Kaupungintalon seiniin ja pylväisiin. Parkkitilaa Kaupungintalolla on rajoitetusti, joitakin pysäköintipaikkoja on mahdollista käyttää talon takana. Niihin tarvitaan kuitenkin erillinen pysäköintilupa.
Turun päivänä Kaupungintalolla on aina ollut useita satoja kävijöitä, joinakin vuosina jopa liki 1.000 henkeä.
Tervetuloa mukaan viettämään mukavaa Pietari-päivää!
Sari Haavisto                                                  Soile Tirri
Turun kaupunki                               Suomi-Venäjä-Seura
Suhdetoimintakoordinaattori                     Toiminnanjohtaja
sari.haavisto@turku.fi                                 soile.tirri@venajaseura.com
puh. 050 5590 171                                        puh. 041 544 6131